Prawidłowe funkcjonowanie dziecka jest zależne m.in. od odpowiedniego i harmonijnego współgrania ze sobą wszystkich zmysłów. Do mózgu nieustannie napływają informacje o bodźcach i konieczne jest by zostały one w prawidłowy sposób przetworzone tak, by człowiek otrzymał informacje o samym sobie i zewnętrznym świecie. To w jaki sposób odbieramy, integrujemy oraz interpretujemy bodźce oddziałuje na wykonywane czynności i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Wg twórczyni metody dr J. Ayres u podstaw rozwoju integracji zmysłowej leżą trzy najwcześniej dojrzewające systemy: dotykowy, proprioceptywny i przedsionkowy. Stanowią one bazę, która wraz z rozwojem i integracją odruchów, nadaje kształt rozwojowi dziecka. Wymienione układy mają wpływ na pozostałe zmysły.

Jeżeli po diagnozie oceniającej procesy integracji sensorycznej wskazana jest terapia, to ma ona pomóc dziecku prawidłowo odbierać i analizować bodźce zmysłowe docierające do niego z otoczenia i swojego ciała, integrować te informacje i przetwarzać tak, by została wypracowana prawidłowa odpowiedź adaptacyjna organizmu.

Diagnoza

Terapia

Terapia SI skupia się na działaniach, zabawach i aktywnościach, które mają wyzwolić konkretne reakcje sensoryczne. Dzięki nim następuje odpowiednia organizacja wrażeń zmysłowych i poprawna odpowiedź adaptacyjna organizmu. Celem terapii SI jest regulacja wszystkich systemów zmysłowych, które wpływają na poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej i motorycznej.